Snežnik (SLO) 13.03.

Slovenski Snežnik (1796m)

Datum: 13.3.2016

Dan: nedjelja

Mjesto i vrijeme polaska autobusa: Krk 7 h, Sv. Anton 7.10 h, Njivice 7.20 h, Omišalj 7.30 h, Vrata Jadrana 8 h

Trajanje hoda: oko 4-5 sati

Smjer: Sviščaki-Snežnik

Težina puta: lagana označena put

Visina ishodišta-Sviščaki: 1242m, Visinska razlika: 554m

Dolazak na Krk: u večernjim satima

Opis puta:

Na južnom rubu Slovenije iznad prostranih šuma diže se najviši izvanalpski vrh, Snežnik. Na skoro 1800m nadmorske visine predstavlja granicu između Jadranskog mora i kontinenta. Zato je cijelo područje, kako to samo ime govori, bogato snijegom koji se zadržava sve do svibnja. U podnožju Snežnika, na Sviščakima, nalazi se planinarski dom i malo skijališete koje je ishodište naše ture. Iako Snežnik uvrštavamo među sredogorje, zimski uspon svojim prirodnim ljepotama usporedv je sa nekim usponima u alpskom visokogorju. Snežnik se može uspoređivati sa alpskim vrhovima po panorami i vidicima za lijepih zimskih dana. Lijepi je pogled od Kvarnerskih otoka i Velebita do Kamniških i Julijski alpi, pa čak i Dolomita.

Ispod samog vrha Snežnika nalazi se planinarska kuća Draga Karolina.

Planinarenje na Snežnik vrlo je intersantno i nije prezahtjevno, te mnoga planinarska društva u ožujku i dalje rado dolaze na tradicionalni pohod.

Napomene:

▲ na putu je snijeg od ishodišta do vrha

▲ ponijeti opremu za zimu: gojzerice, gamaše,  štapove, rukavice, kapu, vjetrovku, termosicu, (poželjeno je imati dereze i cepin)...

▲ ručak u planinarskom domu na vrhu

▲u slučaju većeg interesa organizirati će se A i B grupa

▲kava na Vratima Jadrana

▲ uzeti osobnu iskaznicu ili putovnicu

▲ Cijena najma minibusa 80.00 kn/osoba

Vodič i vođa putai: Zoran Sekovanić, 098 624 366