Nadolazeći izlet

Staza degenije 03.04.

Datum: nedjelja, 3. 4. 2016.
Mjesto okupljanja: benz. stanica Tifon iza mosta u 8:30, osobni automobili;
Težina staze: srednje teška strma kamenita staza, 4:30 h hoda, 10 km; ukupni uspon oko 600 m
Vodič: Stjepan Janeković, mob: 0921147500

Opis puta:
Nakon raspoređivanja po autima, vozimo prema Crikvenici, Novom Vinodolskom i parkiramo u Sibinju, gdje započinje uspon na stazu, a završava u Kozici, odnosno u autokampu. U Kozici parkiramo dio auta za prebacivanje vozača na povratku do Sibinja. S ostalim autima vozimo još ca. 2 km do Sibinja. Ukupna dužina staze je 10 km, a obuhvaća dvije drage kanjonskog tipa uvučene u kopno između brda Veliki vrh (512 m nadmorske visine), Osredak (502 m nadmorske visine) i Vrataruša (510 m nadmorske visine). Staza je dobila ime po velebitskoj degeniji (Degenia velebitica), endemskoj biljci za koju se do tada vjerovalo da uspijeva samo na Velebitu. Staza prolazi kroz Vodnu dragu te obilazi Tomišku dragu po sjevernoj i zapadnoj stjenovitoj ivici na 400 do 500 m nadmorske visine. Degeniju treba potražiti skrivenu na sipinama pri spuštanju u Kozicu. Nakon spusta vozači odlaze do Sibinja po ostale aute, vraćaju se u Kozicu po ostatak grupe i slijedi povratak. Planiramo posjet konobi Studec kod Pavlomira.

Fotke s prošlogodišnjeg izleta pogledajte na stranici:

Oprema: Primjerena odjeća za planinarenje u proljeće, može biti dosta burno pri spustu. Ponijeti planinarsku, osobnu i zdravstvenu iskaznicu.
Izlet je na vlastitu odgovornost!