Cres - staza orhideja 30.04.

Porozina - Niska - Rosuja
(Staza orhideja)
Datum: subota, 30. 4. 2016.
Mjesto i vrijeme okupljanja: iznad Valbiske na proširenju za Picik u 6:45 h;
Težina staze: srednje teška strma kamenita staza, ukupno vrijeme 5 - 6 h, 12 km; ukupni uspon 520 m;
Vodič: Stjepan Janeković, mob: 0921147500

Opis puta:
Od mjesta okupljanja dogovorno prebacujemo sve planinare do pristaništa, samo jedan auto ostaje na plaćenom parkiralištu kod picerije, svi ostali parkiraju na mjestu okupljanja. Individualno se kupuju povratne karte za trajekt u 7:15 h. U Mergu nas u 8h preuzima bus (19 mjesta) Autotransa i vozi do Porozine. Cijena busa je 55,-kn po osobi, tamo i natrag. Iz Porozine krećemo oko 10 h kamenitim usponom do napuštenog sela Niska i Petrićevi, zatim do Rosuje i natrag nizbrdo do Porozine odakle nas oko 16 h bus vraća za Merag. Tramuntana na Cresu je dosta šumovita, ima i stabala pitomih kestena, sela su napuštena i bez ljudi prepuštena propadanju. Od različitog bilja krajem travnja pojavljuju se i orhideje.

Prijave za izlet najkasnije do subote 23. travnja kod vodiča, ako ne bude dovoljno prijava prijevoz busom podliježe promjenama.
Fotke s terena pogledajte na stranici:

Oprema: Primjerena odjeća za planinarenje u proljeće. Ponijeti planinarsku, osobnu i zdravstvenu iskaznicu.

Izlet je na vlastitu odgovornost!