Sisol 22.05.

SISOL 825 m
Brseč-Plomin
Datum: nedjelja 22. svibnja 2016.
Prijevoz: bus iz Krka u 7 h, sv. Vid 7:15 h, Kijac 7:20 h, Njivice 7:30 h,
Omišalj 7:40 h, Vrata Jadrana 8:30 h, Brseč 9 h.
Nakon okrepljenja "Kod Dorine" povratak busom iz Plomina oko 17 h.
U slučaju lošeg vremena izlet se odgađa.
Prijave do najkasnije srijede 18. 5. kod vodiča, ako ne bude dovoljno prijava, idemo autima.
Ukupno vrijeme hoda: 4-5 h.
Uspon: 700 m, duljina staze 10 km.
Težina staze: srednje teška, na vrhu je zahtjevan hod po stjenama uz pomoć ruku (vrtoglavicu ostaviti kod kuće).
Vodič: Stjepan Janeković, 0921147500
Izlet je na vlastitu odgovornost!

Opis staze:
Brseč je srednjovjekovni gradić, nalazi se na cesti Rijeka-Labin, a smješten je na litici obale visoke 157 metara. U Brseču je rođen hrvatski književnik Eugen Kumičić (1850.-1904., Začuđeni svatovi i Urota zrinsko-frankopanska). Iz smjera Rijeke nakon križanja za Brseč s desne strane ceste ima proširenje gdje bus može iskrcati putnike. Odatle se penje kamenita staza 0:30 h do ravni Grabova i na terasu Plužini. Od tog mjesta slijedi oštar uspon na krševiti greben. Nakon prelaska šumske ceste ima još 0:30 h do uspona do sedla (778 m) i uzdužnog grebenskog puta Sisol-Vojak. Tu je u blizini prirodno okno Provrtenica. Hrptom treba nastaviti lijevo još 0:30 h do vrha. Posebno je slikovit pogled s hrpta na Ćepićko polje na istarskoj strani. Dalje staza vodi po izrazitom grebenu i za spuštanje do Plomina na 160 mnv treba još oko 2 h.
Na visini od oko 80 m iznad Plominskog zaljeva nalazi se slikoviti stari gradić Plomin, dosta zapušten i u ruševnom stanju. Nekada je tu bilo ilirsko-liburnsko naselje, kasnije rimsko Flanona.
Stara župna crkva "Blažene Djevice Marije" izgrađena je 1474. g. U unutrašnjosti se nalaze tri barokna stola i posjeduje umjetničke drvoreze, liturgijsko posuđe i sakralne predmete u zlatu i srebru. Od 1994. g. restauriraju se starogotičke freske na kojima je naslikana Majka Božja s djetetom, kao i sv. Ivan Krstitelj, sv. Ivan Evanđelista te sveci Kuzma i Damjan.
Plominski natpis iz XI st. je uzidan na vanjskom zidu crkve sv. Jurja u Plominu. To je kamena
ploča s reljefnim prikazom lika u antičkoj tunici i s granom u ruci te naknadno dodanim glagoljskim
natpisom: SE E PIS'L S ili Ovo je pisao S....
Prikazan je ilirsko-rimski bog Silvan, bog flore i faune. Pretpostavlja se kako su nekadašnji žitelji
Plomina mislili da reljef predstavlja sv. Jurja, čiji spomendan pada na 23. travnja te su njegovim
imenom nazvali crkvu.
Termoelektrana, TE Plomin A snage 120 MW u vlasništvu HEP-a, u pogonu je od 1970. g. koristi
kameni ugljen, koji se dovozi brodovima, kao gorivo. Godine 2000. pokrenut je Plomin B, HEP i
RWE, snage 210 MW. U planu je i Plomin C do 2018., također na ugljen, usprkos protivljenju
stanovništva.
Dimnjak termoelektrane s 340 m najviša je građevina u Hrvatskoj.