Paklenica 17.09. - 18.09.

Područje Paklenice je 1949. godine proglašeno drugim hrvatskim nacionalnim parkom. Park je smješten u južnom dijelu Velebita, najveće i najzanimljivije hrvatske planine i prostire se na površini od 95 km2. Iznimno bogatstvo geomorfoloških pojava i oblika, raznolik biljni i životinjski svijet te netaknuta priroda čine ovaj prostor jedinstvenim dijelom velebitskog krša.

Posebnost Parku daju kanjoni Velike i Male Paklenice, gotovo okomito usječeni u velebitski masiv, te veliki broj speleoloških objekata, među kojima su najljepše špilja Manita peć i jama Vodarica. Veliku vrijednost Parku daje i bogati životinjski i biljni svijet. Do sada je na području Parka zabilježeno preko 1000 biljnih vrsta, od čega je 76 endema, te oko 4000 životijskih vrsta.

Vodič: Zoran Uzelac

Prijevoz: vlastiti automobili

Ocjena: kondicijski vrlo zahtjevno, tehnički srednje zahtjevno

PLAN:

1.      DAN

6.00 Okupljanje i polazak sa postaje Tiffon, nakon Krčkog mosta, te magistralom uz obalu do sela Jukići i recepcije-parkirališta na ulazu u kanjon Male Paklenice. Uplata ulaznica za dva dana: 60,00 kn, te uspon kanjonom Male Paklenice. Staza: Jukići (35 m/v) – na 2. km špilja Kapljuvača (Kapljarka) (350 m/v) – križanje staza na 6. km Sv. Jakov (670 m/v) – na 8. km Velika Močila (830 m/v) – prijevoj Greblje (900 m/v). Spuštanje na Samardžinovac (700 m/v) te desnom stranom vodotoka V. Paklenice do Pl. Doma "Ramića dvori" (550 m/v). Odmor, objed, spavanje.

Dužina staze ca 12 km, ukupan uspon 1000 v/m, ukupan silazak 500 v/m, kretanje ca 7 sati.

U kanjonu potrebna penjačka spretnost. Moguć nailazak na poplavljena mjesta te skidanje obuće, gaženje vode. Prilagoditi odjeću, obuću.

Ukoliko je kanjon previše poplavljen vodom, uz savjetovanje rendžera, koristiti će se zamjenske staze. Jedna zahtjevnija ili druga zahtjevna kao planirana a prema profilu skupine.

2.      DAN

7.00 Ustajanje, objed, dogovor o izboru staze obzirom na dolaznu i stanje polaznika.

8.00 polazak. Staza 1. lakša, kanjonom V. Paklenice, poučnom stazom do parkirališta na ulazu M. Paklenica. Dužina ca 12 km,ukupan uspon 370 m, silazak 890 m

Staza 2. nešto kraća, preko Jurlina do Jukića i parkirališta. Dužina ca 10 km, ukupan uspon 380 m te spust 890 m.

Povratak magistralnom cestom sa zaustavljanjem za objed, po dogovoru.

Planirani troškovi:

• Podjela troškova suputnika u svakom vozilu u dogovoru sa vozačem. Ukupno ca 480 km.
  • Ulaznice za dva dana Nacionalnog parka 60,00  kn. Spavanje u domu (50,00 kn), prehrana i piće prema odabiru polaznika (dom ili ruksak) do 100.00 kn. Ručak u povratku po izboru do   100,00 kn

Opći uvijeti:

• Planinarska iskaznica ovjerena za 2016. godinu, zdravstvena iskaznica, dokumenti.
  • Obvezna količina vode (2-2,5 l), energetski dodaci prema vlastitim potrebama.
  • Standardna planinarska odjeća i obuća prilagođena vremenskim uvjetima. Štapovi za hodanje, zaštita od sunca, insekata. Obvezan komplet prve pomoći, osobni lijekovi,     svjetiljka, planinarsko uže, zamka, sponka, te ljetna vreća i drugo po osobnoj procjeni.
  • Broj sudionika planinarskog poduhvata je limitiran uvjetima i vozilima.
  • Svaki sudionik je dužan poštivati pravila HPS-a, naputke i odluke vodiča te pristupa poduhvatu na vlastitu odgovornost. Vodič ima pravo i obvezu, sukladno uvjetima ili        okolnostima, promijeniti planirano i/ili poduhvat otkazati.