30.06. - 01.07. Vaganski vrh

VAGANSKI VRH (1758 m n/v)

Datum: 30.06. i 01.07.2018.g. (subota i nedjelja)

Prijevoz: osobni automobili

Mjesto okupljanja: Benzinska pumpa Tifon (iza Krčkog mosta) u 6 sati

Smjer: Velika Paklenica – Struge – Vaganski vrh

Trajanje hoda: 6 sati prvi dan, 8 sati drugi dan

Težina puta: zahtjevan

Visinska razlika: 1258 m n/v prvi dan, 358 m n/v drugi dan

Vodič: Ibro Veletanlić (mob. 091 7941091)

Opis izleta:

Od Tifona se vozimo prema Starigradu pakleničkom udaljenom cca 200 km., a odatle do ulaza u Veliku Paklenicu. Ovdje ćemo ostaviti aute na parkingu, kupiti ulaznice za Nacionalni park i nastaviti prema Planinarskom domu Paklenica (480 m n/v). Do doma ćemo hodati cca 2 i 30 sati. Ovdje slijedi duži odmor.

Dalje nastavljamo, lijevo uzbrdo mimo zaseoka Ramića, sjevernom stranom doline Brezimenjače i brojnim zavojima uspinjemo se starim putem prema Strugama. Staza prolazi stalno šumom, a tek nakon 2 sata i savladanih 700 m visinske razlike stižemo do gornje granice šumskog pojasa. Odatle za 45 min stižemo do prijevoja Buljma (1394 m n/v). Oko 600 m iza prijevoja na livadama Struge, stižemo na markaciju uzdužnog Velebitskog planinarskog puta i ubrzo zatim do planinarskog skloništa Struge.

Planinarsko sklonište Struge, do koga nam treba oko 3 sata hoda, nalazi se na središnjem dijelu Struga, prostrane i valovite udoline poprečno smještene na Velebitskom bilu. 15 minuta od skloništa nalazi se izvor (bunar) pitke vode Marasovac. Na prostoru oko izvora bilo je ratnih djelovanja pa se treba kretati isključivo po markiranim stazama. U skloništu (i oko njega) je spavanje.

Drugi dan (01.07.)

Ustajanje u 6 sati . Higijena i doručak je do 07 sati.

Od planinarskog skloništa Struge nastavljamo strogo po stazi 15 minuta do bunara Marasovca gdje ćemo dopuniti zalihe vode pa odatle desno markiranim putem uzbrdo kroz kamenjar i rijetku klekovinu. Uspon ubrzo postaje strmiji i tako je sve do prijevoja ispod Babina vrha. Markacija dalje vodi južnom padinom Babina vrha na prijevoj između Babina i Zoranićeva vrha, gdje s desna prilazi Bukova staza iz Paklenice. Dobro utabani put vodi nas dalje kroz kamenjar, oko nekoliko dubokih ponikava pa  na hrbat i konačno stižemo na sam Vaganski vrh za oko 2 sata.

Sa Vaganskog vrha se spuštamo po stazi Velebitskog planinarskog puta oko 20 tak minuta do križanja na kojem skrećemo desno na Lipu stazu koja se, jako strmo, spušta prema domu Paklenica. U zaseoku Ramići ćemo napraviti duži odmor. Povratak po dogovoru.

Oprema: Standardna planinarska oprema primjerena godišnjem dobu: gojzerice, duge hlače, štapovi, jakne ..

Sa sobom ponijeti vreću za spavanje + karimat, 3 litre vode, hranu za dane izleta, planinarsku iskaznicu sa plaćenom članarinom, zdravstvenu i osobnu iskaznicu , priručnu prvu pomoć, čeonu lampu i dr.

U slučaju lošeg vremena (kiša) na dan izleta isti se može odgoditi ili otkazati.

Prijavom na izlet svaki učesnik potvrđuje da je upoznat sa zahtjevima izleta, da ispunjava zdravstvene i fizičke uvjete za sigurno sudjelovanje na izletu, da ima uplaćenu članarinu HPS za tekuću godinu, te da pristupa izletu na vlastitu odgovornost.