Snežnik (SLO) 08.03.15.

1796m

Datum: 8.3.2015.
Dan: nedjelja
Mjesto i vrijeme polaska autobusabusa:

Krk Sv. Vid Njivice i Kijac Omišalj Most Vrata Jadrana
 7:00 7:15 7:20 7:30 7:40 8:00

Smjer: Sviščaki-Snežnik
Trajanje hoda: oko 4-5 sati
Težina puta: lagana označena put
Visina ishodišta-Sviščaki: 1242m,
Visinska razlika: 554m
Dolazak na Krk: u večernjim satima

Opis puta:
Na južnom rubu Slovenije iznad prostranih šuma diže se najviši izvanalpski vrh, Snežnik. Na skoro 1800m nadmorske visine predstavlja granicu između Jadranskog mora i kontinenta. Zato je cijelo područje, kako to samo ime govori, bogato snijegom koji se zadržava sve do svibnja. U podnožju Snežnika, na Sviščakima, nalazi se planinarski dom i malo skijališete koje je ishodište naše ture. Iako Snežnik uvrštavamo među sredogorje, zimski uspon svojim prirodnim ljepotama usporedv je sa nekim usponima u alpskom visokogorju. Snežnik se može uspoređivati sa alpskim vrhovima po panorami i vidicima za lijepih zimskih dana. Lijepi je pogled od Kvarnerskih otoka i Velebita do Kamniških i Julijski alpi, pa čak i Dolomita.
Ispod samog vrha Snežnika nalazi se planinarska kuća Draga Karolina. Planinarenje na Snežnik vrlo je intersantno i nije prezahtjevno, te mnoga planinarska društva u ožujku i dalje rado dolaze na tradicionalni pohod.

Napomene:
▲ na putu je snijeg od ishodišta do vrha
▲ ponijeti opremu za zimu: gojzerice, gamaše,  štapove, rukavice, kapu, vjetrovku, termosicu...
▲ ručak u planinarskom domu na vrhu
▲ Cijena najma minibusa cca 70.00 kn/osoba
▲u slučaju većeg interesa organizirati će se A i B grupa
▲kava na Vratima Jadrana

Vodiči: Ibro Veletanlić i Zoran Sekovanić, 098 624 366