Vaganski vrh 01.08.-03.08.15.

VAGANSKI VRH (1757 m n/v)

Datum:              01. - 03.08.2015.
Prijevoz  :         Osobni automobili
Težina puta:      Zahtjevan
Vodič i prijave:  Ibro Veletanlić, 091/794 10 91

Opis puta:

Subota, 1.8. - okupljanje na Tifonu kod Krčkog mosta u 5,30. Kava i dogovor. Od Tifona krećemo prema Starigradu pakleničkom udaljenom cca 200 km. Dolazak je predviđen oko 10 sati. Ovdje ćemo ostaviti aute na parkingu, kupiti ulaznice za Nac. park Paklenica. Odavde nastavljamo kroz kanjon Velike paklenice do skretanja (lijevo) za Manitu peć (540 m n/v) najljepšu špilju u području Velebita. Duga je 175, a široka 35 metara. Dalje nas put vodi,  lijepo uređenim serpentinama, pored M.p. do Velikog Golića (1265 m n/v) i dalje do skloništa na Strugama (1400 m n/v) gdje ćemo prespavati.
Struge su prostrana, valovita, udolina poprečno smještena na Velebitskom bilu. Duga je 2,5 i široka 1 km. Na SI dijelu Struga nalazi se " živi " izvor (bunar) vode, 15 min od skloništa. Oko bunara i dalje, sve do Sv. brda, je bilo ratnih djelovanja pa se planinari moraju KRETATI SAMO PO MARKIRANIM STAZAMA.

Nedelja, 2.8. - Ustajanje u 5 sati. Higijena i doručak do 6 sati. Nastavljamo put prema izvoru gdje ćemo napuniti naše spremnike vodom i krećemo ka našem cilju, a to je Vaganski vrh, najviši vrh Velebita. Tjeme mu je široko, ravno bilo pokriveno gustom travom pa ne ostavlja dojam najvišeg vrha. Za one učesnike , koji ostaju samo dva dana, povratak je Lipom stazom kroz zaselak Ramići pa pored Pl. doma u Paklenici i dalje u Starigrad pak.
Ostali (ako ih bude) nastavljaju put ispod  Segestina ( 1715 m n/v ) i Malovana 1709 m n/v ) do Čičine doline ( križanje ) i desnom stazom stižu do skloništa na Ivinim vodicama, 1250 m n/v  ( ozidani " živi " izvor pitke vode - šterna ) Ovdje je odmor i spavanje.

Varijantu puta trećeg dana ćemo dogovoriti na sastanku u utorak, 25.7. u 18,30 sati u Društvenom domu Kijac.

Svaki dan ćemo hodati 7- 8 sati plus odmori. Ponijeti vreću za spavanje + karimat, 3 litre vode, hranu za dane izleta ( dva ili tri ) planinarsku iskaznicu sa plaćenom članarinom, zdravstvenu i osobnu iskaznicu , priručnu prvu pomoć, čeonu lampu. Ne zaboraviti gojzerice i štapove.

Prijavom na izlet svaki učesnik potvrđuje da pristupa izletu na vlastitu odgovornost.
U slučaju loših vremenskih prilika ili drugih nepredviđenih okolnosti moguće su promjene plana ili otkazivanje izleta.