Posljednji izlet

Nadolazeći izlet

Risnjak 07.11.15.

GORNJE JELENJE - VILJE - RISNJAK

Datum: 7.11.2015. ( subota )
Okupljanje: Gornje Jelenje, 7.30 h
Prijevoz : Osobni automobili
Težina staze: Lagana
Vodič: Ibro Veletanlić ( mob. 0917941091 )

Opis puta :

Od Gornjeg Jelenja se vozimo uređenom  šumskom cestom ( malo asvalt, malo makadam ) do malog platoa Vilja udaljenog 7 km. Ovdje ostavljamo automobile i nastavljamo prema prijevoju na Medvjeđim vratima ( 1289 m n/v )  kroz gustu bukovu šumu prošaranu mnogim dubokim ponikama do Schlosserovog doma pod Risnjakom . Dom nosi ime prvog predsjednika HPD Dr. Josipa Schlossera - Klekovskog ( 1808 - 1882 ) a nalazi se na visini od 1418 m n/v )
Do doma nam treba oko 1,30 sati laganog hoda. Odavde se uspinjemo  još dvadesetak minuta kroz gustu klekovinu do kamenitog vrha Risnjaka na visinu od 1528 m n/v.
Risnjak zauzima dominantan položaj u Gorskom kotaru i sadrži sve ono što  može pružiti priroda ove najljepše planinsko - gorske regije Hrvatske. U tom prostranom području nalazi se pravo carstvo krša i šume nad kojim dominira planina Risnjak.
Zbog svoje ljepote područje Risnjaka proglašeno je nacionalnim parkom 1953. godine.

Za izlet je potrebna standardna planinarska oprema. Sa sobom ponijeti zdravstvenu, osobnu i člansku iskaznicu i dovoljno vode.
Izlet je na vlastitu odgovornost svakog učesnika.
U slučaju lošeg vremena izlet može biti odgođen.