Snežnik (SLO) 02.03.13.

Slike Dragan N.

SmjerSviščaki-Snežnik

Trajanje hoda: oko 4-5 sati

Težina puta: lagan označen put

Visina ishodišta: 1242m

Visinska razlika: 554mIzlet broj: 102

Datum: 2.3.2013.

Dan: subota

Mjesto i vrijeme polaska autobusa

Krk

Sv. Vid

Njivice i Kijac

Omišalj

Most

Vrata Jadrana

Dolazak na Krk:  u večernjim satima

Opis puta:

Na južnom rubu Slovenije iznad prostranih šuma diže se najviši izvanalpski vrh, Snežnik.

Na skoro 1800m nadmorske visine predstavlja granicu između Jadranskog mora i kontinenta. Zato je cijelo područje, kako to samo ime govori, bogato snijegom koji se zadržava sve do svibnja. U podnožju Snežnika, na Sviščakima, nalazi se planinarski dom i malo skijališete koje je ishodište naše ture. Iako Snežnik uvrštavamo među sredogorje, zimski uspon svojim prirodnim ljepotama usporedv je sa nekim usponima u alpskom visokogorju. Snežnik se može uspoređivati sa alpskim vrhovima po panorami i vidicima za lijepih zimskih dana. Super je pogled od Kvarnerskih otoka i Velebita do Kamniških i Julijski alpi, pa čak i Dolomita.

Ispod samog vrha Snežnika nalazi se planinarska kuća Draga Karolina.

Planinarenje na Snežnik vrlo je lijepo i nije prezahtjevno, te mnoga planinarska društva u ožujku rado dolaze na tradicionalni pohod.

Napomene:

▲ na putu je snijeg od ishodišta do vrha

▲ ponijeti opremu za zimu: gojzerice, gamaše,  štapove, rukavice, kapu, vjetrovku, termosicu...

▲ ručak u planinarskom domu na vrhu

▲ Cijena najma minibusa od 20 sjedišta iznosi 1.400,00 kn, 70.00 kn/osoba

▲u slučaju većeg interesa organizirati će se A i B grupa

▲kava na Vratima Jadrana

Vodiči: Ibro Veletanlić i Zoran Sekovanić, 098 624 366