Posljednji izlet

Prijevoz: autima

Smjer: Aljažev dom-Bivak 4-Škrlatica

Trajanje hoda: Ljažev dom-Bivak 4 oko 3 sata, Bivak 4-Škrlatica oko 4 sata

Težina puta: vrlo zahtjevna označena put

Visinska razlika: 1800m

Obavezna oprema: kaciga i set za ferratu, dereze, cepin, spavača vreća, gojzerice, štapovi, zaštita od sunca...

Noćenje: u bivku 4 ili na otvorenom

Opis puta:

Škrlatica je drugi najviši vrh Slovenije i treči najviši vrh Jukijskih alpa. Mogi je sa pravom nazivju kraljicom Julijskih alpa. Naziv je dobila po rozoj boji koja se pojavljuje ujutro i navečer na njezinim impresivnim stijenam.

Oko podne dolazimo u Mojstranu gdje ćemo posjetiti Slovenski planinarski muzej. Nastavljamo kroz dolinu Vrata do parkinga kod Aljaževog doma. U poslijepodnevnim satima započinjemo uspon do Bivka 4 u kojuemu ćemo spavati, ako ne bude mjesta spavamo na otvorenom. Idući dan sa prvim zrakama sunca krećemo prema vrhu. Prelaziti ćemo preko sipara, snježnica i osiguranih stjena i na vrhu uživati u panorami Julisjskih alpa. Povratak je istim putem.

Napomene:

▲ izlet je za iskusne planinare u dobroj tijelesnoj kondiciji

▲ na putu nema planinarskog doma, ponjeti dovoljno hrane i tekućine

Vodič: Zoran Sekovanić, 098 624 366

Planinarsko društvo «Obzova» otok Krk